Men's track and field see's double duty

 

The EMU men’s track and field team saw double duty Saturday as part of the team competed at the Harvey Invitational in Ann Arbor, while the remainder of the squad attempted to defend its home field at the EMU Quadrangular meet.

In total, EMU had five champions on the day and 10 top-four performances.

Aaron Dewberry won the long jump with a 6.57 meter/20 feet 7.25 inches leap. Anthony Jones decimated the field in the weight throw, winning the event with a throw of 19.83 meters/20 feet 7.25 inches—a full four and a half feet better than the nearest competitor.

“Despite a heavy week of training, the guys put together a solid competitive effort for us to build on,” coach John Goodridge said in a statement. “We are looking forward to next weekend’s scored six-way meet at Notre Dame.”

EMU hits the road Jan. 24, heading to South Bend, Ind., to compete in the Notre Dame Invitational.

EMU Individual Results (* signifies personal best; ^ is a MAC qualifying mark)

Final Mark Prelim Mark
Shot Put
6. Harris, Travis 16.62m/54-06.50
7. Levering, Quinn 15.98m/52-05.25
8. Hierholzer, Mike 15.25m/50-00.50
14. Ijah, Solomon 13.86m/45-05.75
16. Selvig, Levi 10.06m/33-00.25
Pole Vault
2. Stites, Dylan 4.75m/15-07.00*
6. Lara, Brett 4.45m/14-07.25*
9. Ijah, Solomon 4.15m/13-07.25
10. Dumont, Andy 4.15m/13-07.25*
Long Jump
1. Dewberry, Aaron 6.57m/21-06.75
3. O'Shea, James 6.28m/20-07.25*
Triple Jump
2. Fischre, Chris 12.68m/41-07.25
3. Blanchard, Wayne 12.03m/39-05.75*
High Jump
6. O'Shea, James 1.93m/6-04.00
Weight Throw
1. Jones, Anthony 19.83m/65-00.75^
10. Wentz, Andrew 14.67m/48-01.75
60m Dash
4. Bolton, Cameron 6.88 6.91q
5. Blanchard, Wayne 6.90* 6.92q
6. Snead, Kevin 6.92 6.91*q
7. Brown, Tyler 6.95 6.94*q
9. Bolden, Brandon 7.01
12. Delgado, Pedro 7.06
15. Ijah, Solomon 7.12
17. James, Nick 7.18*
18. Avery, Teyland 7.22
21. Selvig, Levi 7.53
60m Hurdles
3. Ijah, Solomon 8.23 8.19q^
4. Lindsey, Bryce 8.24 8.33q
5. Cooke, Mark 8.39* 8.45q
6. Elam, Jeff 8.43 8.38q
9. Jackson, Cameron 8.63
11. Selvig, Levi 8.65
200m Dash
1. Brown, Tyler 21.88^
4. Delgado, Pedro 22.67
5. Bolden, Brandon 22.68*
11. Jackson, Cameron 23.84*
400m Dash
2. Williams, Matt 49.60*
4. James, Nick 50.86*
7. Carr, Mac 56.30*
600m Run
1. Waynes, Mason 1:21.03*
6. Bradley, Scott 1:22.58
7. Ervin, Jason 1:22.90
11. Sparks, Stephen 1:23.36*
12. Cooke, Mark 1:23.54*
13. Elam, Jeff 1:23.55*
800m Run
6. Hess, Caleb 2:00.33*
7. Jozwiak, Tom 2:03.35*
Mile Run
11. Trinh, Cameron 4:23.20
13. Hammond, Steve 4:28.50
3000m Run
14. Flores, Abel 9:09.45
4x400m Relay
1. A squad 3:18.12
3. C squad 3:29.13
5. B squad 3:30.40


Comments powered by Disqus